The NSW State Championships are always a highly anticipated regatta both locally and nationally – this is the first occasion when athletes and coaches can see and appreciate the value of their winter preparation.
The Boat Club was fortunate to have our new coaching team fully in place and bedded down and also fortunate to have experienced senior rowers like Sarah Cook and Cam Girdlestone leading our squad on the water.
This year the hot weather was taxing with temperatures in Friday afternoon into the mid 40’s and many under age events had to be cancelled and the program altered to finish before 1 pm on both Saturday and Sunday.
Early Saturday is always exciting as the finals of single sculls from under 19’s to opens run down the course.
SUBC won a remarkable five gold medals in single scull this year.
The Men’s Elite Single saw Dave Watts of Swan River lead at the 1500 by 2 seconds but Cam Girdlestone of SUBC made of the ground to the line resulting in a rare “dead heat” for Gold. A great performance by Cam who is not at the NTC due to work obligations this year.

Girdlestone and Watts - Dead Heat in the Champion Elite Sculls of NSW 2017

Cam Girdlestone and David Watts rowed a rare dead heat in the 2017 Men's Champion Single Sculls
In other single sculls finals, Georgia Miansarow was the Women’s Lightweight Singles Champion, Charles Wheatley was U21 Men’s Champion (Matt Murray won bronze). Jacob Flanagan was the U21 Men’s Lightweight Champion and Wallis Russell was the Women’s U23 Lightweight Scull Champion and Gen Horton gained bronze in the Women’s Elite single.


The SUBC U21 Men's Eight - 2nd place at the 2017 NSW Championships behind Mercantile.

The success continued on Saturday with our U21 Men’s eight gaining silver just behind Mercantile (the Victorian Youth Eight), Alex Purnell and Jack Hargreaves were part of the NTC four that won the Men’s Elite Coxless Four, Georgia Miansarow grabbed gold again in a composite Women’s Lightweight Double, Gen Gorton won silver in the Women’s Elite Double Scull and Wallis Russell gold in the Women’s U23 double scull.
Sunday saw some further successes but no doubt one of the regatta highlights for SUBC was a win by our women’s crew in the Elite Women’s Eight. Stroked by Georgie Gotch and with our club President Sarah Cook in the four seat the crew led all the way winning by four seconds to Melbourne Uni and Mercantile. This was our first win in this event in eight years.

The Women's Elite Champion Eight of New South Wales 2017 - Sydney University
Our young U 19 Double Scull of Will O’Shannessy and Jack Rath rowed through the field come out narrow winners on the line. More success came in the Women’s Elite Quad and the Men’s U21 Quad.
The final tally saw SUBC bounce back to win the NSW Championship Point Score – Honours Trophy with 167 points to Uni of Queensland 130 points and Sydney Rowing club third with 108 points.
Some special performances included four gold medals to Wallis Russell, three golds to Georgia Miansarow and two golds and a silver to Charlie Wheatley.


SUBC Women's Elite Quad Scull - NSW Champions 2017
Congratulations to our athletes – apart from these performances a number our younger athletes made wonderful advances in their performances.
And a big thanks and congratulations to our coaches. Dustyn Butler, Don McLachlan, Debbie Fox and Alfie Young.

Two of our veterans racing at the 2017 State Championships - Fergus Pragnell and Sarah Cook

See details of our medal crews below:

NSW Rowing Championships 2017
SUBC Results

Gold Medals x 13

1 Men's U21 Single Scull Charles Wheatley
2 Men's Elite Single Cam Girdlestone ( dead heat)
3 Men's U21 Lightweight Single Scull Jacob Flanagan
4 Women's U23 Lightweight Single Wallis Russell
5 Women's Elite Lightweight Single Georgia Miansarow
6 Men's Elite Coxless Four Jack Hargreaves, Alex Purnell
7 Women's U23 Lightweight Double Scull Wallis Russell
8 Women's Elite Lightweight Double Scull Georgia Miansarow
9 Men's U19 Double Scull Jack Rath, Will O'Shannessy
10 Men's U21 Quad Scull Jacob Flanagan, Matt Murray, Charles Wheatley, Leon Chambers
11 Women's Elite Eight Wallis Russell, Serena Cox, Rowena Meredith, Sarah Cook
Fiona Ewing, Jessie Allen, Gen Horton, Georgie Gotch, Dani Pettit
12 Women's Lightweight Quad Scull Wallis Russell
13 Women's Elite Quad Scull Laura Triggs, Georgia Miansarow, Fiona Ewing, Serena Cox

Silver Medals x 6

1 Men's Elite Pair Jack Hargreaves
2 Women's Elite Double Scull Gen Horton
3 Men's U23 Pair Andrew Judge, Jake Bicknell
4 Men's Championship Eights Oliver Schwartz, Andrew Judge, Jake Bicknell, Campbell Watts
Alex Purnell, Nick Purnell, Jack Hargreaves, Fergus Pragnell, Will Raven
5 Men's U21 Pair Lochie Miles, Jack O'Brien
6 Men's U21 Eight Chambers,Flanagan,Wheatley,Murray, Walsh,Schwartz,Miles,O'Brien,c:O'Hanlon

Bronze Medals x 6
1 Women's Elite Single Gen Horton
2 Men's U21 Single Scull Matt Murray
3 Men's Elite Double Scull Campbell Watts
4 Women's Elite Four Jessie Allen
5 Women's Elite Double Scull Rowena Meredith, Georgie Gotch
6 Cpara 2x Ashleigh Brooking



A great NSW Championships for our new first-year student Wallis Russell - 4 Gold Medals.

Rowing NSW State Championship Point Score 2017
Rank Club/School State Points
1 Sydney University NSW 167.25
2 Uni of QLD QLD 131.25
3 Sydney NSW 108
4 Toowong QLD 75
5 UTS NSW 71.25
6 Balmain NSW 63
7 Mercantile VIC 60.75
8 Mosman NSW 39.75
9 Adelaide SA 37.5
10 Melbourne RC VIC 30.75